Menu
Søg

BUREAU FOR LISTENING

I den nuværende tilstand af stigende polarisering, miljøkatastrofe og for mange enten politisk træthed eller oprør, hvordan kan lytning så tilbyde en meningsfuld kunstnerisk og kritisk praksis? En pause fra at sige fra, tage plads, definere og beskrive? Hvordan kan lytning give rum og praksis for refleksion og omsorg?

Over nogle måneder deltog kunstnerkollektivet Bureau for Listening i AHC’s Testing Ground-program og flyttede ind på Halmtorvet fire gange én uge ad gangen. Den sidste aften i hver Testing Ground-uge inviterede Bureau for Listening til et offentligt lytte-event, hvor det specifikke program varukendt indtil ankomst, fordi hvert event blev planlagt i løbet af ugen op til.

Hvert lytte-event er konceptualiseret som et samlings- og delingsøjeblik, centreret omkring ugens lyttetema/-praksis, og som en mulighed for at dele resultater, praksis, viden, spørgsmål og undren – en chance for at fejre og fremme lytning.

EVENTS:

AHC : Art & Research : Testing Ground : Bureau for Listening : lytning som kunstnerisk praksis : 26.01.24

AHC : Art & Research : Testing Ground : Bureau for Listening : langsom lytning : 01.03.24

AHC : Art & Research : Testing Ground : Bureau for Listening : lyttende krop : 21.03.24

AHC : Art & Research : Testing Ground : Bureau for Listening : rumlig lytning : 18.04.24

AHC : gives time, space and voices to artistic experimentation

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12